Na ratunek wątrobie!

Żyjemy w czasach, w których narażeni jesteśmy na działanie większej ilości substancji toksycznych niż np. 100 lat temu. Dzisiejsza żywność znacząco różni się od dawniejszego pożywienia – jest naszpikowana ulepszaczami, konserwantami, aromatami a także antybiotykami. Sami również bywamy sobie winni – paląc papierosy, pijąc alkohol czy zażywając narkotyki. Wszystkie te substancje powodują uszkodzenie wątroby, która jest „zakładem oczyszczania” każdego z nas. Jak oprócz zmiany nawyków możemy wpłynąć pozytywnie na naszą wątrobę? Otóż, lek zawsze był blisko. Lek jak zwykle wymyśliła Natura.

Natura nie łamie swych praw”

-Leonardo da Vinci

Natura po raz kolejny

Lek” o którym mowa nosi nazwę ostropest plamisty (Sylibum marianum). Jest to roślina rosnąca dziko, o fioletowych kłujących kwiatach. Nasiona posiadają silne właściwości lecznicze korzystnie działające na wątrobę. Ostropest jako lek znany był już w starożytności – w I w. n.e. rzymski pisarz Pliniusz zalecał roślinę w swoim dziele „Historia naturalna”. Był doceniany również w czasach średniowiecznych.

Ostropest plamisty (źródło: wikipedia.org)

Ostropest plamisty (źródło: wikipedia.org)

Dowody?

Przełomowe badania nad ostropestem plamistym przeprowadzone były w Niemczech. W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia jego dobroczynne działanie potwierdzili badacze z Monachium. Z nasion i owoców rośliny wyodrębniono substancje czynne działające na wątrobę. Badania przeprowadzone na szczurach, którym podawano wolno działającą substancję toksyczną niszczącą wątrobę – żaden z badanych szczurów nie przeżył dłużej niż 130 dni. Gdy poza substancją toksyczną podawano zwierzętom ostropest, 70% szczurów przeżyło badanie.

W 1992 przeprowadzono w Niemczech badanie, w którym wzięło udział 2637 osób z zaburzeniami wątroby jak marskość, zapalenie lub stłuszczenie. Wyniki zadziwiły wszystkich – po ośmiu tygodniach podawania kapsułek z wyciągiem z ostropestu 63% pacjentów stwierdziło ustąpienie objawów chorobowych. Badania potwierdziły, że podwyższony poziom enzymów wątrobowych świadczących o uszkodzeniu wątroby zmniejszył się o 46%! U 27% badanych powiększona wątroba wróciła do normalnych rozmiarów a u 56% znacznie się zmniejszyła. Tylko 1 procent badanych zrezygnował z przyjmowania ostropestu ze względu na efekty uboczne w postaci zaburzeń zołądkowych, nudności czy biegunki.

Ostropest działa również na komórki zniszczone przez przyjmowanie dużych ilości alkoholu. Według badaczy pomaga on odbudować zniszczone alkoholem komórki. W jednym z badań udział wzięło 116 osób z poalkoholowymi uszkodzeniami wątroby, pacjentom podawano codziennie ostropest. Pozytywne efekty zaobserwowano już w ciągu dwóch tygodni – zmniejszeniu uległ poziom enzymów wątrobowych.

W innym badaniu roślinę podawano 21 osobom z uszkodzeniami wątroby spowodowanymi nadużywaniem alkoholu. Różnica widoczna była po dwóch miesiącach leczenia – badani byli znacznie silniejsi i rzadziej odczuwali dolegliwości wątrobowe. W czasie kuracji należy oczywiście zaprzestać picia alkoholu.

Sylibum marianum jest pomocny nie tylko przy spożywaniu zbyt dużej ilości alkoholu. Pomaga również przy zapaleniu i marskości wątroby. Informacje płynące z Niemiec potwierdzają skuteczność ostropestu w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu B a także zapalenia wątroby typu C. W przeprowadzonym badaniu podawano chorym 420mg sylimaryny (uzyskiwanej z ostropestu) dziennie. Biopsja i zmniejszenie liczby transaminazyn potwierdziły tezę, jakoby ostropest miałby być skuteczny przy leczeniu zapalenia wątroby.

Marskość wątroby to bardzo poważna choroba powodująca kilkadziesiąt tysięcy zgonów rocznie. Według przeprowadzonych badań, ostropest nie jest w stanie cofnąć zaawansowanego stadium choroby, działa jednak pomocniczo i mocno spowalnia jej dalszy rozwój.

Nauka wie również o przypadkach, kiedy to ostropest pomagał pacjentom zatrutym muchomorami.W badanej grupie przyjmującej wyciąg z rośliny liczba zgonów zmniejszyła się do zera.

Skuteczne substancje

Substancje czynne w ostropeście plamistym to przede wszystkim sylimaryna, która chroni komórki wątroby i posiada zdolność stymulowania syntezy białek w komórkach wątroby, dzięki czemu pomaga regenerować owe komórki. Sylimaryna podwyższa poziom glutationu (podstawowa substancja odtruwająca w wątrobie, silny antyoksydant) o ok. 35%. Ostropest zawiera również mieszaninę przeciwutleniaczy flawonolignanów, w skład których wchodzi wspomniana wcześniej sylimaryna.

Dawkowanie i postać

Wyciąg z ostropestu występuje najczęściej w postaci pigułek. W sprzedaży jest również mielony ostropest plamisty, profilaktycznie stosuje się ok. 1 łyżeczki dziennie, najlepiej wsypać do zaparzonej herbaty. Koszt opakowania 100g mielonego ostropestu to około 6zł.

W sprzedaży dostępny jest ostropest w postaci mielonej (fot. Autor)

W sprzedaży dostępny jest ostropest w postaci mielonej (fot. Autor)

Jak już wspomniałem na samym początku, każdy z nas jest narażony na działanie toksycznych substancji wchłanianych z otoczenia, pożywienia czy też „na własne życzenie”. Jeśli nie jest nam obojętny stan wątroby, powinniśmy profilaktycznie przyjmować ostropest w celu wspomagania regeneracji naszej małej oczyszczalni. Nie jest to wielki wydatek a korzyści jakie przez to osiągniemy mogą być zdumiewające. Należy jednak pamiętać, aby nie bagatelizować objawów chorobowych i w przypadku ich wystąpienia zgłosić się po pomoc lekarską.

Stay Fit!

 

 

 

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Zdrowie i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s