Rodzina jest najważniejsza, czyli co robić, aby nasze dzieci były bezpieczne

Wyobraźmy sobie następującą sytuację: czteroosobowa rodzina – mama, tata, dwoje dzieci. Jedno dziecko w wieku przedszkolnym, drugie chodzi do szkoły podstawowej. Rodzina mieszka w tzw. „dobrej dzielnicy” – osiedle willowe, ułożeni sąsiedzi. Niestety, osiedle sąsiaduje z dzielnicami mniej bezpiecznymi a na domiar złego szkoła i przedszkole ich dzieci znajdują się właśnie w takich dzielnicach – odrapane budynki, podejrzani ludzie stojący w bramach i pijący alkohol, częste zaczepki i wciąż krążące słuchy o coraz to nowych napadach i pobiciach. Co może i powinien zrobić rodzic (a także mąż lub żona), żeby uchronić najbliższych przed niebezpieczeństwem?

Miłość jest piękna tylko wtedy, gdy obie strony mają do siebie zaufanie i mogą dać sobie nawzajem poczucie bezpieczeństwa”

-Margit Sandemo

Chociaż powyższa sytuacja jest wykreowana na potrzeby niniejszego artykułu, to jestem pewien, że wielu rodziców codziennie doświadcza stresu, jaki niesie ze sobą droga do szkoły i z powrotem pokonywana przez ich pociechy, lub też kiedy dzieci bawią się z rówieśnikami na podwórku. Ulice pełne są zagrożeń, które mogą ich dotknąć.

Proste rozwiązanie nie takie proste

Najprostszym rozwiązaniem, jakie przychodzi teraz do głowy, jest zapewne „przenieść dziecko do innej szkoły” albo „odprowadzać codziennie dziecko samemu”. Jednak jak to w życiu – łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. Nie można przecież całe życie uciekać i przenosić dzieci z jednej szkoły do drugiej, z jednego środowiska do innego. A co, jeśli rodzice pracują, lub co gorsza często przynajmniej jedno z nich wyjeżdża w celach służbowych?

Rozpoznać zagrożenie

Istotnym elementem tego, jak mamy się bronić jest wiedza, przed czym właściwie mamy się bronić. Musimy rozpoznać i uświadomić sobie zagrożenia z jakimi może mieć styczność bliska osoba. Podpytaj sąsiadów, porozmawiaj ze znajomymi mieszkającymi w okolicy czy nie słyszeli o jakiś niebezpiecznych wydarzeniach w ciągu ostatnich miesięcy. Zagrożeniem mogą być grupki agresywnych i pijanych ludzi ale także starsi koledzy/koleżanki ze szkoły, dealerzy narkotykowi handlujący w pobliżu szkół jak również osoby mogące w inny sposób skrzywdzić dziecko. Kiedy odprowadzasz pociechę do szkoły – rozglądaj się, zapamiętaj miejsca, podejrzanie wyglądających ludzi mogących stanowić niebezpieczeństwo.

Należy nauczyć dzieci, żeby omijały miejsca potencjalnie niebezpieczne

Należy nauczyć dzieci, żeby omijały miejsca potencjalnie niebezpieczne (fot. Autor)

Świadomość jest ważna

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Powinniśmy uświadomić bliskiej osobie z jakimi zagrożeniami może mieć do czynienia. Wpoić dziecku, że pod żadnym pozorem nie ma rozmawiać z obcymi ludźmi w drodze do szkoły, nie przyjmować od nich żadnych prezentów ani słodyczy nawet, gdy osoba taka poda się za kogoś z dalszej rodziny (np. dalekiego wujka). Nie reagować na zaczepki rówieśników w szkole czy pod nią (może to prowadzić do gorszych konsekwencji, np. bójek).

W obliczu zagrożenia

Oczywiście, nie zawsze da się po prostu nie reagować na zaczepki, w szczególności, gdy osoby są wyjątkowo natarczywe. Powinniśmy nauczyć dziecko wzywać pomocy w każdej sytuacji zagrożenia a także podejmowania prób ucieczki, gdy tylko jest to możliwe. Pamiętajmy, że dziecko jest tylko dzieckiem (a nie komandosem jednostek specjalnych), więc nie ma szans w konfrontacji z dorosłym i dużo większym agresorem. Jeśli zajdzie potrzeba, niech odda telefon czy portfel aby ratować życie. Lecz jeśli oddanie przedmiotów nie skutkuje, powinno gryźć, wierzgać, krzyczeć, by zdezorientować napastnika(ów) i zwrócić na siebie uwagę. W przypadku zdarzeń w szkole lub w jej obrębie (szykanowanie ze strony równieśników, pobicia), dziecko powinno umieć zawiadomić o fakcie nauczycieli lub kogokolwiek z personelu szkoły – jeśli poprosi o pomoc, otrzyma ją.

W szkole jak i poza nią mogą kryć się różne zagrożenia dla naszych dzieci.

W szkole dzieci powinny umieć poprosić o pomoc kogoś dorosłego (fot. Autor)

Elektronika w służbie bezpieczeństwa

Nie możemy wyposażyć dziecka w gaz obronny czy pałkę teleskopową. Byłby to niemały absurd. Możemy natomiast kupić mu telefon komórkowy i ustawić w opcjach szybkiego wybierania numer do jednego z rodziców lub na policję. Przy czym lepiej kupić jakiś starszy i nieatrakcyjny dla napastników model telefonu. W sprzedaży są dostępne także modele dedykowane małym użytkownikom, posiadające jedynie kilka klawiszy szybkiego wybierania. W sytuacji zagrożenia dziecko może szybko wybrać numer i zawiadomić rodziców o niebezpieczeństwie.

Stwórz własny system

Dokładnie tak. Spróbuj stworzyć własny system bezpieczeństwa dla swoich bliskich. Przykładowo:

  • Zrób listę miejsc, które dziecko powinno omijać i zaznajom je z nią. Wyjaśnij, dlaczego nie może tam chodzić.
  • Jeśli nie możesz sam odprowadzić dziecka do szkoły postaraj się, żeby szło z kolegą, koleżanką lub innym rodzicem.
  • Naucz dziecko, by w sytuacji zagrożenia umiało poprosić kogoś o pomoc.
  • Porozmawiaj z wychowawcą / dyrekcją szkoły na temat niebezpieczeństw w najbliższej okolicy.
  • Powiedz dziecku, gdzie i do kogo może udać się w sytuacji, gdy czuje, że jest zagrożone – nauczyciel, sąsiad, rodzina mieszkająca w pobliżu.
  • Uświadom dziecku, jakie zagrożenia mogą pojawić się na jego drodze i zaproponuj rozwiązanie (zakaz przyjmowania słodyczy od obcych i rozmów z nimi, omijanie grup agresywnej młodzieży i pijanych osób itp.)

Wpojenie kilku zasad może przyczynić się znacząco do poprawy bezpieczeństwa pociech, a także do tego, że rodzice sami będą spokojniejsi. Oczywiste jest, że nie uchronimy dzieci przed 100% niebezpieczeństw jakich mogą doświadczyć, należy jednak podjąć próbę i walkę o to, ażeby dzieci mogły spokojnie i bezpiecznie rozwijać się w społeczeństwie.

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Różne, Samoobrona i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s