Bezpieczna kobieta, cz. III – torebka jako narzędzie do samoobrony

Damskie torebki pełne są różnych, drobnych przedmiotów codziennego użytku, które kobiety zawsze mają przy sobie. Moą to być np. klucze, kosmetyki (szminka, błyszczyk, krem do rąk), telefon komórkowy i wiele innych, przydatnych do samoobrony przedmiotów. Również sama torebka może w sytuacji zagrożenia posłużyć jako narzędzie do skutecznego odparcia ataku.

„Zapomnij o zwyciężaniu i przegrywaniu; zapomnij o dumie i bólu. Pozwól przeciwnikowi by zadrasnął ci skórę, a ty wedrzesz się w jego mięso; pozwól mu by wdarł się w twoje mięso a ty połamiesz mu kości; pozwól mu połamać ci kości, a ty odbierzesz mu życie. Nie troszcz się o swoje „wyjście cało” – złóż przed nim swoje życie”

-Bruce Lee

Twoja torebka – Twoja broń

Torebka sama w sobie może posłużyć jako broń do uderzania – uchwycona za pasek zwiększy zasięg rażenia. Wykonujemy nią wymachy w stronę napastnika – celuj w głowę, sam fakt, że jakiś przedmiot „lata przed oczami” agresora będzie miało działanie demotywujące i może zniechęcić do ataku – lepsze to niż bycie biernym wobec agresji. Nie możesz sprawiać wrażenia łatwego celu. Torebki możesz użyć również jako tarczy, np. przed atakami nożem bądź pięścią – zasłoń się i czekaj na odpowiednią chwilę do kontrataku.

Przedmioty znajdujące się w damskiej torebce mogą przydać się w sytuacji zagrożenia (fot. Magdalena Olszewska)

Przedmioty znajdujące się w damskiej torebce mogą przydać się w sytuacji zagrożenia (fot. Magdalena Olszewska)

Wartościowa zawartość

Jak już wspomniałem większość przedmiotów które nosicie, Drogie Panie, przy sobie może przydać się Wam w sytuacji zagrożenia. Poniżej kilka przykładów, jak można ich użyć:

  • długopis, błyszczyk, pilnik do paznokci, pędzel (a także inne przedmioty o podobnym kształcie, patrz fotografia) – łatwo mieszczą się w dłoni, doskonale nadają się do uderzania, dźgania oraz wywierania nacisku na wrażliwe punkty. Celem obrony będzie przede wszystkim twarz (oczy, szyja, krtań) oraz strefa kroku, szczególnie gdy do czynienia będziemy mieć z dużo większym i silniejszym napastnikiem. Uderzenie długopisem czy pilnikiem w krocze zniechęci nawet największych „twardzieli”! Ponadto, w razie uchwycenia, np. za ubranie, bądź przy wszelkiego rodzaju obchwytach, możemy takimi przedmiotami wywierać nacisk na grzbiet dłoni napastnika.
  • tubka kremu – ma ostre zakończenia, którymi można wyrządzić niemałe szkody osobie, która dopuściła się zamachu na naszą nietykalność. Końcówką (zgrzewem) tubki można wykonywać cięcia a także ataki pchane na odsłonięte części ciała agresora.
  • dezodorant, perfumy – pryśnięcie perfumami w stronę oczu lub nosa agresora wywoła reakcję podobną do użycia gazu – zdezorientowegy i zamroczony w ten sposób agresor będzie bardziej podatny na serię kontrataków z Twojej strony, zyskujesz sobie też czas na ucieczkę. Dodatkowo opakowaniem perfum (najczęściej są to szklane flakony) można uderzać w agresora (celuj w szczękę lub krtań).
  • klucze – gdy trzymasz je w dłoni, są trudne do zauważenia. Możesz włożyć sobie klucz między palce i uderzyć w ten sposób atakującego Cię napastnika (temat ten był już poruszany w jednym z poprzednich artykułów).

Wszystkie przedmioty mogą być również rzucone w stronę atakującego, żeby odwrócić na chwilę jego uwagę, co daje nam sekundę lub dwie na ucieczkę lub podjęcie dalszych działań obronnych.

Nie przerywaj kontrataku

Istotnym elementem skutecznej samoobrony jest nieprzerwany kontratak. Nie poprzestawaj na jednym uderzeniu, to może być za mało do powalenia większego napastnika. Staraj się wykonać serię uderzeń (np. jednym z wymienionych powyżej przedmiotów) aż do momentu w którym poczujesz, że agresja ze strony drugiej osoby została przerwana. Oddal się też szybko z miejsca zdarzenia, miej na uwadze, że gdzieś w pobliżu mogą być koledzy napastnika, którzy pospieszą mu z pomocą.

Jak widać prawie każdy przedmiot, który nosisz przy sobie może być w ten czy inny sposób wykorzystany do obrony własnej lub bliskich osób. Mam nadzieję, że zawarte tu informacje nigdy Wam się nie przydadzą, a jeśli już, że chociaż trochę pomogą w sytuacji zagrożenia.

Pozdrawiam!

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Samoobrona i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s