Podstawowe zasady bezpieczeństwa osobistego cz. II

Zapewne każdy z nas nosi przy sobie przynajmniej kilka przedmiotów osobistych. Zazwyczaj są to klucze, telefon komórkowy, chusteczki, długopis, portfel etc. W sytuacji zagrożenia każdy z tych przedmiotów może okazać się bardziej przydatny niż sądziliśmy, może posłużyć do samoobrony, uratować nam życie. Warto jednak wiedzieć, jak korzystać z tego typu broni improwizowanej.

„Istotą zwycięstwa jest zaskoczenie. Triumf bez walki to największa umiejętność.”

Matthew Woodring Stover (z książki Ostrze Tyshalle’a ks. 2)

Przedmioty codziennego użytku mogą posłużyć jako narzędzia do samoobrony

Przedmioty codziennego użytku mogą posłużyć jako narzędzia do samoobrony

Element zaskoczenia

Jednym z możliwości, jakie niesie ze sobą użycie broni improwizowanej jest element zaskoczenia w postaci rzucenia czymś w agresora. Napastnik raczej nie jest przygotowany na to, że ktoś rzuci czymś w jego stronę, nie spodziewa się reakcji z naszej strony (gdyby zakładał, że będziemy się bronić – nie atakowałby). Do tego celu posłużyć mogą np. klucze, paczka chusteczek lub papierosów, czapka – celuj w twarz napastnika. Przedmiot lecący w jego stronę odwróci jego uwagę, prawdopodobnie odruchowo będzie próbował go złapać lub zbić ręką – przez ułamek sekundy jego myśli skupione są na tym właśnie przedmiocie. Ty masz szansę uciec lub kontynuować atak – jak najszybciej po rzuceniu przedmiotu zadawaj uderzenia i kopnięcia we wrażliwe punkty na ciele.

Klucze

To chyba najczęściej noszone przedmioty. W sytuacji zagrożenia można rzucić nimi w twarz napastnika powodując obrażenia Gdy są przyczepione do smyczy lub zawieszki możemy uderzać nimi wielokrotnie w agresora, zwiększamy tym samym zasięg naszego ataku. Kolejnym wariantem użycia kluczy w samoobronie jest wykorzystanie ich w sposób podobny do kastetu, co obrazuje poniższe zdjęcie. Użycie kluczy może być deprymujące dla napastnika i zniechęcić go do dalszych działań.

Przykładowy sposób trzymania klucza

Przykładowy sposób trzymania klucza

Długopis

Skuteczny szczególnie, jeśli jest metalowy lub ma chociażby metalową końcówkę (plastikowy może się połamać w przypadku uderzenia). Możemy zastosować go do uderzania we wrażliwe punkty, ostatecznie też można wbić go np. w rękę agresora.

W przypadku chwytu – za ubranie, rękę, obchwytu obiema rękami – możemy użyć długopisu aby rozluźnić zaciśniętą dłoń atakującego. W tym celu stosujemy nacisk lub wbicie długopisu w grzbiet dłoni napastnika (nada się każdy inny przedmiot z ostrymi końcami – wspomniany klucz, telefon komórkowy a nawet zeszyt z twardą oprawą).

Długopis może być skutecznie użyty przy uwalnianiu z uchwytu

Długopis może być skutecznie użyty przy uwalnianiu z uchwytu

Karta kredytowa

Użycie w podobny sposób jak długopisu – do nacisku bądź zadawania ciosów. Ze względu na to, że jest dość cienka, może być też używana do zadawania cięć na odsłonięte części ciała – np. twarz, oczy, gardło. Łatwo też schować ją w dłoni, może być niezauważalna dla napastnika co będzie stanowiło jeszcze większe zaskoczenie.

Kartą kredytową można wykonać np. cięcia na nieosłonięte części ciała

Kartą kredytową można wykonać np. cięcia na nieosłonięte części ciała

Oczywiście, przedmiotów i sposobów ich użycia jest dużo więcej, jednak nie wszystko naraz 🙂 Kolejne opisy w następnych artykułach już wkrótce!

Na zakończenie tej części proponuję małe ćwiczenie: zastanów się, jakie przedmioty najczęściej masz przy sobie (szczególnie takie, które można łatwo dobyć), a potem pomyśl w jaki sposób można by ich użyć do samoobrony – do ataku na witalne punkty, rzucania bądź osłaniania się.

Przypominam, że nabyta tutaj wiedza powinna być wykorzystana jedynie w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Autor nie bierze odpowiedzialności za niewłaściwe wykorzystanie poznanych tutaj technik.

Pozdrawiam!

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Samoobrona i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Podstawowe zasady bezpieczeństwa osobistego cz. II

  1. dyz pisze:

    Wiedziałem, że warto zaprenumerować. 🙂

  2. Why pisze:

    Brawo! Super artykuł z serii „safe” 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s