Podstawowe zasady bezpieczeństwa osobistego, cz. I

Żyjemy w na pozór spokojnych czasach. Coraz więcej miejsc jest monitorowanych. Kamery są w komunikacji miejskiej, na ważniejszych ulicach i w bardziej uczęszczanych miejscach, więc w wielu przypadkach możemy czuć się bezpiecznie. Mogą jednak zaistnieć sytuacje, gdzie nie będzie wielu ludzi, kamer i policji i, gdy zostaniemy zaatakowani, będziemy zdani wyłącznie na siebie. Co zatem robić, gdy znajdziemy się w niebezpiecznej sytuacji, postaram się przybliżyć w niniejszym artykule.

Wychowywać w duchu poczucia własnej wartości i podejmowania wysiłków w celu wyeliminowania agresji z relacji pomiędzy ludźmi na całym świecie bez względu na rasę, religię i poglądy.

Imi Lichtenfeld, Twórca Krav Maga

Po pierwsze: nie dopuszczaj do sytuacji zagrożenia

Aby nie dopuścić do sytuacji zagrożenia staraj się unikać podejrzanych miejsc, tj. ciemnych zaułków, bram, uliczek, parków, klubów o złej renomie. W miarę możliwości omijaj miejsca, które są potencjalnie groźne.

Gdy już znajdziesz się w takim miejscu, staraj się jak najszybciej je opuścić. Nie daj się zaskoczyć – rozglądaj się, pomyśl, w którym kierunku mógłbyś uciec w niekorzystnej sytuacji. Powinieneś wiedzieć, co dzieje się przed Tobą, za Tobą i z boku Ciebie. Nie wlepiaj wzroku w chodnik, ponieważ dzięki temu wydajesz się „atrakcyjny” dla napastników – oni szukają osoby słabej i mało pewnej siebie. Patrz i rozglądaj się.

Gdy jednak do takowej dopuścisz…

Zachowaj zimną krew, nie panikuj. Postaraj się myśleć trzeźwo – rozejrzyj się w poszukiwaniu drogi ucieczki, przedmiotów których możesz użyć, postaraj się też zapamiętać jakieś szczegóły dotyczące napastników (tatuaże, blizny, znamiona, rysy twarzy itp.). Pewnie słyszałeś/aś to już wielokrotnie, ale czasami korzystniej jest oddać jakiś przedmiot (portfel, telefon) i przeżyć, niż próbować walczyć np. z napastnikiem uzbrojonym w nóż.

Nie zawsze jesteśmy zmuszeni do fizycznej konfrontacji z napastnikiem. Czasem ucieczka jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie wtedy, gdy pozwala nam na to dość duży dystans. Nie ma w tym nic wstydliwego czy hańbiącego – gdy walczysz o życie nie udawaj bohatera. Nie myśl o tym, że inni będą się z Ciebie śmiać. Największym zwycięzcą będziesz, jeśli wygrasz bez walki, a wygraną w tym przypadku jest Twoje zdrowie i życie, dlatego jeśli możesz przejść na drugą stronę ulicy zanim dojdzie do kontaktu z agresorami – zrób to. Jeśli możesz uciec sprintem – nie wahaj się.

Inna metoda to deeskalacja słowna. Załóżmy, że nie masz możliwości ucieczki i widzisz, że ktoś ma wobec Ciebie złe zamiary. Spróbuj „rozbroić go” słownie – powiedz, że nie chcesz problemów, że chcesz tylko wrócić do domu itp. Możesz także udawać, że się skądś znacie. Jeśli nie pomoże przyjacielska deeskalacja – bądź bardziej agresywny/a. Używaj krótkich ale zdecydowanych poleceń typu: „stój!”, „nie podchodź!”, „nie zbliżaj się!”. Czasem wystarczy pokazać swoje zdecydowanie aby zniechęcić agresywne osoby do dalszych działań.

A gdy ucieczka jest niemożliwa?

Kiedy z jakiegoś powodu nie masz możliwości szybkiego oddalenia się (brak wolnej drogi ucieczki, nie jesteś sam/a) użyj wszelkich możliwych środków w obronie zdrowia i życia. Bądź agresywny/a i nie wahaj się uderzać, gryźć, kopać. Celuj we wrażliwe punkty na ciele człowieka (omówię to w innej części cyklu), używaj przedmiotów codziennego użytku takich jak telefon, klucze, długopis, karta kredytowa, a także tych przedmiotów, które leżą w pobliżu – kamienie, butelki, grubsze patyki. Pamiętaj – jeśli walczysz o swoje bądź czyjeś życie musisz zrobić wszystko co w Twojej mocy, żeby wyjść cało z sytuacji zagrożenia. Nie wchodź pomiędzy atakujących jeśli jest więcej niż jeden, jak najszybciej musisz znaleźć się na zewnątrz a najlepiej mieć ich wszystkich przed sobą.

Wszelkie opisane tutaj zagadnienia i techniki służą wyłącznie obronie zdrowia i życia Twojego i Twoich bliskich, więc dla własnego dobra, lepiej nie nadużywaj ich w sytuacjach tego nie wymagających. Autor nie bierze odpowiedzialności za niewłaściwe wykorzystanie nabytej tutaj wiedzy.

Pozdrawiam i zapraszam na kolejne części!

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Samoobrona i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Podstawowe zasady bezpieczeństwa osobistego, cz. I

  1. mo pisze:

    Bardzo mądry artykuł 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s